29 Mart 2019’da Azerbaycan Arabuluculukla ilgili kanunu kabul ederek, ülkemizde olduğu gibi arabuluculuğu hukuk sistemine dahil etti. Bu kanuna göre üniversite bitirmiş, 25 yaşını tamamlamış herkes arabulucu olabilmektedir.

Global Mediators & Negotiators (GMN) olarak, GMN Caspian işbirliği ile Azerbaycan’ın ilk herkese açık temel arabuluculuk (mediasiya) eğitimlerini 14-15 ve 16 Haziran 2019 tarihlerinde Bakü’de verdik.

Birbirinden değerli ve bu mesleğe ilgi duyan 14 katılımcı Azerbaycan’ın ilk arabulucuları olmak için programımıza katıldılar. Son derece ilgiyle eğitimlerini tamamlayan katılımcılar böylece bir ilke imza attılar ve her biri GMN katılım belgesi alarak bu mesleğe adım atmış oldular.

Eylül ayında ikincisi yapılacak olan temel arabuluculuk eğitimlerinin yanısıra, bu ilk eğitimlere katılmış olanlar içinde, ileri eğitimler yapılacaktır.

GMN Caspian kurucusu Rashid Mammadov ve Azerbaycan Barolar Birliği Disiplin Kurulu Üyesi Xayal K. Bəşirov da, aynı programda arabuluculuk kanunuyla ilgili sunu gerçekleştirmişlerdir.