Açıklama

GMN – IMI Akreditasyon Yazılı Sınavlarından geçen herkes, gerçek aktörlerle yürütülecek “role-play” Pratik Sınavı’ na girebilecektir

Yazılı sınavları geçen ve Pratik Sınava girecek arabulucularımız için sınav tarihi daha sonra yayınlanacaktır. Bu sınav profesyonel aktörlerin rol almasıyla ve arabulucuya özel saatlerde gerçekleşeceği için, saatleri randevuyle belirlenecektir.

Bizler, Türk ve Türkçe konuşan her arabulucuyu bu sınavlara girmek için davet ederken, onları cesaretlendirmeyi de, isteriz:

Yetkinlikle Gelen Küresel Özgüven sizinle olsun.

IMI (International Mediation Institute) arabuluculuğun uluslararası standarda kavuşturulması hedefiyle kurulmuş, bugün bu alanda dünyadaki en önemli kuruluş kabul edilen, kar amacı gütmeyen bir uluslararası organizasyondur. IMI’da onaylı bir arabulucu olmak, çok saygın bir statüdür ve IMI, Birleşmiş Milletler UNCITRAL Oturumları’nda gözlemci ve kolaylaştırıcılık rolü üstlenmiş bu alandaki tek kuruluştur.

IMI, arabuluculuğa ihtiyaç duyan kişi veya şirketlere kaliteli ve etik hizmet verebilecek yetkin ve donanımlı arabulucuları bulabilmeleri için oluşturulmuş, tamamen şeffaf bir platformdur. Aynı zamanda, uluslararası arabuluculuk konusunda çalışmayı seçen veya yerel arabulucuları bünyesine alma kararında olan Merkez veya Odalar’ın arabulucu seçmek için başvurdukları bir organizasyondur. Örneğin Floransa Arabulucular Odası veya Dünya Bankası, yetkin arabulucu aradığında, IMI bünyesindeki listeye göz atarak, davetler yollar. Kısacası, dünyada en seçkin yerlerde görev almak isteyen her arabulucu için, en doğru yetkinlik kanıtlama yolu, IMI Certified olabilmektir.

Bununla birlikte, IMI’ın kendisi eğitim vermez ve arabulucular için yetkinlik, bilgi ve beceri belirleyen sınavları da, yapmaz. Onun yerine, dünyanın farklı bölgelerinde, IMI’ın kendisinin belirlediği temel kriterlere uygun ve IMI tarafından da onaylanmış QAP’ler tarafından yazılı ve pratik sınavlar yapılır. GMN, IMI tarafından onaylanmış, bir QAP’dir ve Türk olan veya Türkçe konuşan her arabulucunun, dünyanın neresinde olursa olsun, yazılı ve pratik sınavlara girerek ve arabuluculuğa dair gereklilikleri yerine getirerek, IMI Certififed (IMI Onaylı) arabulucu olması için sınavlar düzenleyen tek Türk QAP’dir. Bu bağlamda Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri’nde Charter (yani bölgesel GMN’ler) onaylama yetkisi de, GMN Türkiye liderliğinde ve yönetimindedir.

GMN Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Müdürü, Dr.Deniz Kite Güner, IMI onaylı ilk Türk arabulucudur ve kendisi aynı zamanda IMI bünyesinde, QAP’leri de onaylayan Onay Komitesi’nin de, tek Türk üyesidir. GMN Global ise, dünyanın yedi farklı ülkesinin en önemli uyuşmazlık çözüm merkez ve derneklerinin yöneticileriyle oluşturulmuş bir networktür.>

GMN-IMI yazılı ve pratik sertifikasyon sınavları, geçen ve en az 5 arabuluculuk tamamlamış arabulucular GMN Certified ve en az 20 veya 200 saat arabuluculuk tamamlamış arabulucular da IMI Certified Arabulucular olarak listelenirler.