tr Türkçe en English

     

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Sosyal Dialog

“Ne yaparsanız yapın, yaptığınızın en iyisini yapın,”
GMN Türkiye olarak en önemli desturumuzdur.

Bununla birlikte, herhangi alanda ilk, tek veya en iyi olmak, birlikte hareket etmekten ziyade, diğerlerini ezmek veya sadece ben ya da hep bana olarak da eyleme vardığından, hırstan doğan bencillikle, bilginin deneyimle bilgeliğe dönüştüğü biricikliği birbirinden ayırmak gerektiğini de, altını çizerek, vurgulamak isteriz.

Bizim gibi kıyas kültürü içinde yetişen bireyler, içlerinde bir yerlerde, ebeveynin istediği, takdir edeceği, kabul edeceği veya seveceği kadar iyi olamama korkusunu yaşarlar. Bu sebeple bilinçsizce hem otoriteye şirin olmak için çabalarlar, hem de otoriteyi ele geçirdiklerinde diğerlerini baskılama meylinde olurlar. Bu durum suçlama-savunma döngüsünde de, görülür. Bu tür hırs, kişilere en iyi olma şansını sağlar mı, evet; statüsel manada en iyi kabul edilebilirler. Bununla birlikte, kendilerinden sonra gelebilecek yetkinler veya uzmanlar yetiştirmeyi ve dahi, rekabet unsuru gördüklerinden, eskilerin deyimi ile ustadan çırağa el verme veya spiritüel anlamda inisiye etme toplumumuzda ender görülür. Çoğu kişi eğitim vermekle bunu yaptığını sanır; eğitim vermek, el vermek; yani koçluk, mentorluk veya süpervizyon değildir.

O halde denebilir ki, arabuluculukla hırs yan yana yürümez ve uyuşmazlık çözümleri alanında çalışanlar, bu sebeple herşeyden önce kendi güçlü ve güçsüz yanlarının, kendi öz değerlerinin ve çatışmalarının farkında olarak; yani öz-farkında arabulucu olmak üzere ilerlemelidirler. Bizim açımızdan ilk, tek veya en iyi diyebileceğimiz uzmanlar statüsel manada bu vasfı elde ettikleri için bu övgüyü almazlar; kendinin en farkında olan arabulucu, en iyi arabulucudur.

Kültürümüzden geldiği şekliyle, hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

Bir soru olarak; bir arabulucu, alanında en iyi olma konusunda kimden ve nasıl bir destek bulabilir? Mutlaka ulaşılabilecek uzmanlar vardır, bu satırları okuyanlara kendilerine en iyi gelen ustayı seçmelerini salık veririz.

GMN Türkiye olarak biz ne yaparız? Arabuluculara koçluk, mentorluk ve süpervizyon vererek, onların özfarkında ve uzmanlaşmak istedikleri alanda en iyi uzmanlar olmaları konusunda bireysel veya küçük gruplar halinde danışmanlık sunarız. Bu danışmanlık sihirli sopa gibi bir günde veya bir hafta da “oldum” dedirtecek bir çalışma değildir. Hedefimiz “boynuz kulağı geçer” sözünü fiilen gösterebilecek nadide uzmanlara ilerlemek istedikleri yolu, öz-farkındalıkla açmaktır. Sabırla, deneyimleyerek ve kendilerine en uygun Yol ile ilerlemek isteyen kişiler, denizkite@gmn-tr.com adresine e-posta yazarak bize ulaşabilirler. Randevu alarak ön görüşme yapmak isterseniz, bize 0534 761 1111 nolu telefondan da, ulaşabilirsiniz.

2017-2018 GMN Trkiye JCI programı: Inovatif Liderlik: https://t.co/0vTtZxqpFV
Kaynak Dergisi Haziran 2017'de yayınlanan yazım: Müzakere Pazarlık Değildir! https://t.co/kX3ClhxAe2